Argumentacja apologetyczna koncepcji małżeństwa i rodziny chrześcijańskiej w pierwszych trzech wiekach

Monografia prezentuje chrześcijańską koncepcję małżeństwa i rodziny w kontekście wyzwań kulturowych pierwszych trzech wieków, kiedy to chrześcijanie musieli stawiać czoło wielu zagrożeniom zewnętrznym i wewnętrznym.

Przyroda Kampinoskiego Parku Narodowego i jej znaczenie dla społeczeństwa

Monografia przedstawia Kampinoski Park Narodowy z perspektywy badaczy reprezentujących różne dziedziny nauki. Czytelnik znajdzie podsumowanie wiedzy o różnorodnym świecie roślin i zwierząt, w tym o nowych gatunkach zarejestrowanych w parku.

Cyfryzacja w naukach o przeszłości i ochronie zabytków – analiza potencjału i zagrożeń na wybranych przykładach

Praca wpisuje się w szereg wypowiedzi, które należy wiązać obecnie z tzw. zwrotem cyfrowym, humanistyką cyfrową, społeczeństwem informacyjnym czy technologiami teleinformatycznymi.

Strony Joanny Pollakówny

Zawarte w tomie artykuły dotyczące wierszy Pollakówny potwierdzają poczucie rangi tej poezji, jakie niektórzy przynajmniej krytycy i czytelnicy mieli od czasu publikacji pierwszych jej tomików.

Między pamięcią a projektem przyszłości

Doświadczenie historii w literaturze polskiej lat 1914-1918.

Matkobójcy

Pośród zachowanej spuścizny Eurypidesa aż trzy dramaty eksplicytnie podejmują temat dokonanego przez Orestesa aktu pomsty: dramatyzację samego matkobójstwa przedstawia Elektra, Orestes natomiast i Ifigenia w Taurydzie ukazują konsekwencje nakazanej przez bogów (i mitologiczną tradycję) zbrodni.

Teresa Kostkiewiczowa w rozmowach z Magdaleną Partyką

Rozmowa rozwija się naturalnie, od pytania o lektury, zawodowe i osobiste, jakie początkująca badaczka literatury, patrząc z nieco odmiennej perspektywy, z zaciekawieniem stawia Pani Profesor. To punkt wyjścia do dialogu o książkach i ludziach, o radości i pożytkach z czytania, o najnowszej historii Polski, tworzeniu i osiągnięciach zespołów badawczych podejmujących refleksję nad literaturą.

Polska i Włochy w dialogu kultur

Znaczenie dla kultury polskiej relacji z Włochami jest niepodważalne: to nasz związek przez Kościół, to związki jagiellońskie, to przejęcie wzoru formacji humanistyczno-renesansowej, to związki w zmaganiach o niepodległość narodową XIX i XX wieku.

Etyka i prawa cżłowieka w biznesie

Autor proponuje metodę filozoficzną pozwalającą na uzgadnianie fundamentu współczesnej etyki biznesu, jakim są prawa człowieka z zasadami działalności gospodarczej.

Historia sztuki: między teorią a praktyką

Publikacja została pomyślana jako zbiór artykułów pisanych przez dwie grupy autorów. Pierwszą stanowią osoby z długoletnią praktyką zawodową w zakresie muzealnictwa, konserwacji dzieł sztuki, ochrony zabytków, nierzadko posiadające duże doświadczenie pedagogiczne, a także absolwenci studiów podyplomowych. Ich publikacje mają charakter ściśle naukowy. Druga grupa autorów to studenci relacjonujący swoje doświadczenia zdobyte w ramach zajęć ćwiczeniowych, a ich prace mają charakter głównie sprawozdawczy i poglądowy.

Jan Falkowski, "Pan Mozart, pan Bach, pani Reginka, ja". Spotkania z ludźmi i kulturą w twórczości Mirona Białoszewskiego

Książka jest prezentacją wybranych postaci obecnych w twórczości Mirona Białoszewskiego. Na podstawie 11 tomów "Utworów zebranych": wierszy, prozy, dramatów, autor stworzył pięć indeksów odwołań Białoszewskiego do malarzy, kompozytorów, pisarzy polskich i zagranicznych, a także Boga, świętych i innych postaci znanych z Biblii. Treści zawarte w niniejszej pracy (zarówno indeks, jak i część interpretacyjna) ukazują poetę w nowym świetle. Oto bowiem widzimy Białoszewskiego jako nie tylko znanego awangardzistę i wielbiciela peryferii kulturowych, ale również jako wielbiciela dzieł Bacha i Leonarda da Vinci, artystę czerpiącego pełnymi garściami z Szekspira i Mickiewicza.

Recenzja książki w "Zeszyty Literackie" 2016 nr 2, s. 222-4.

Fotorelacje ze spotkania z autorek książki na Katolickim Uniwersyteckie Lubelskim.

ISBN 978-83-8090-026-4

Rok wydania: 2015