Jan Falkowski, "Pan Mozart, pan Bach, pani Reginka, ja". Spotkania z ludźmi i kulturą w twórczości Mirona Białoszewskiego

Książka jest prezentacją wybranych postaci obecnych w twórczości Mirona Białoszewskiego. Na podstawie 11 tomów "Utworów zebranych": wierszy, prozy, dramatów, autor stworzył pięć indeksów odwołań Białoszewskiego do malarzy, kompozytorów, pisarzy polskich i zagranicznych, a także Boga, świętych i innych postaci znanych z Biblii. Treści zawarte w niniejszej pracy (zarówno indeks, jak i część interpretacyjna) ukazują poetę w nowym świetle. Oto bowiem widzimy Białoszewskiego jako nie tylko znanego awangardzistę i wielbiciela peryferii kulturowych, ale również jako wielbiciela dzieł Bacha i Leonarda da Vinci, artystę czerpiącego pełnymi garściami z Szekspira i Mickiewicza.

Recenzja książki w "Zeszyty Literackie" 2016 nr 2, s. 222-4.

Fotorelacje ze spotkania z autorek książki na Katolickim Uniwersyteckie Lubelskim.

ISBN 978-83-8090-026-4

Rok wydania: 2015