Unia Europejska w poszukiwaniu swoich granic

Tematem analiz zawartych w książce jest złożona i wielowymiarowa specyfika zewnętrznych granic Unii Europejskiej.

Miraculosa Trinitas Terrestra

Książka omawia polskie wizerunki z czasów nowożytnych, ukazujące Jezusa z Maryją i św. Józefem. Zasłynęły one nadprzyrodzonymi łaskami, zwykle zatwierdzonymi przez komisje biskupie jako cudowne. Z upływem czasu niektóre zostały ukoronowane. Kryterium doboru przedstawień stanowi występowanie na nich wszystkich Osób tak zwanej wówczas „Trójcy Ziemskiej”, określanej tak przez analogię do Trójcy Świętej.

Pogranicza kulturowe w perspektywie współczesności

Istotą współczesnej wielokulturowości nie jest występowanie wielu różnych kultur „obok siebie”, „oddzielnie”, ale przeciwnie – nakładanie się tych kultur, tak by tworzyły się międzykultury i różnego typu pogranicza.

Fabian Birkowski. Mowy akademickie i polemiczne

Książka wydana z okazji 800-lecia Zakonu Kaznodziejskiego oraz 380. rocznicy śmierci Fabiana Birkowskiego OP prezentuje mowy akademickie i polemiczne tego barokowego kaznodziei, pochodzące ze zbioru Orationes ecclesiasticae (Cracoviae 1622).

Wyszukiwanie podobieństw dokumentów

Tematyka publikacji skupia się na problemach związanych z porównywaniem dokumentów, z jakością kształcenia i wykrywaniem nieuprawnionych zapożyczeń w pracach studenckich.

Mockumentary. Próba określenia istoty zjawiska

Autorzy książki, wskazując na problematyczność binarnego podziału na film fabularny i dokumentalny, podejmują próbę uporządkowania kwestii definicyjnych związanych z kinem mockumentary: przedstawiają zjawisko w perspektywie historycznej, kreślą dzieje tego nurtu, uwzględniając najważniejsze z pojawiających się w jego łonie tendencji, dokonują także analizy form podawczych utworów omawianego typu, starając się ustalić status mockumentów względem, pozornie niepodważalnej, fabularno-dokumentalnej dwuwładzy.

The Biblical Idea of Divine Mercy in the early church

Publikacja przybliża ideę Bożego miłosierdzia zawartą w Piśmie Świętym, a następnie wyjaśnianą w Kościele przez wielkich teologów okresu patrystycznego.

Logika przekonań społecznych

Przekonania społeczne to jedno z fundamentalnych pojęć pozwalających zrozumieć działania ludzkie i zjawiska społeczne. Rozprawa Pawła Matuszewskiego stanowi próbę socjologicznego wyjaśnienia tego, w jaki sposób owe przekonania społeczne się tworzą.

Szybkość w kulturze

Publikacja stanowi z jednej strony przykład refleksji teoretycznej nad prymatem paradygmatu szybkości we współczesnej kulturze i życiu codziennym, z drugiej strony przynosi teksty-przykłady mierzenia się z paradoksami szybkości i powolności oraz swoistej gry między tymi wymiarami.

(red.) Jerzy Romanowski, Park Skaryszewski w Warszawie. Przyroda i użytkowanie

WZNOWIENIE

Zabytkowy Park Skaryszewski jest jednym z największych parków Warszawy. Monografia prezentuje wyniki badań wykonanych w ramach projektu „Przyroda Parku Skaryszewskiego”. Jest to pierwsza w kraju tak kompleksowa inwentaryzacja śródmiejskiego parku. Posłużyła ona do dokumentacji aktualnego stanu przyrody i użytkowania parku oraz sformułowania wskazań proekologicznych rozwiązań dla dalszego utrzymania parku i jego planowanej rewaloryzacji.

Materiał wideo ze spotkania podsumowującego projekt społeczny Park Skaryszewski od 9min. 15sek.: Telewizyjny Kurier Warszawski 27.04.2016

Informacja o projekcie i książce w dwutygodniku "Mieszkaniec" nr 11/2016, strona 7.

Prof. Maciej Luniak (Muzeum i Instytut Zoologii PAN) współautor książki, opowiada o początkach projektu KLIKNIJ.

Radio RDC: Wywiad o inwentaryzacji Parku Skaryszewskiego z Magdaleną Dziadosz i prof. Maciejem Luniakiem (12.05.2016). Przeczytaj i posłuchaj.

Książka wkrótce dostępna w wersji elektronicznej na platformie

ISBN 978-83-8090-080-6

Rok wydania: 2016