Argumentacja apologetyczna koncepcji małżeństwa i rodziny chrześcijańskiej w pierwszych trzech wiekach

Monografia prezentuje chrześcijańską koncepcję małżeństwa i rodziny w kontekście wyzwań kulturowych pierwszych trzech wieków, kiedy to chrześcijanie musieli stawiać czoło wielu zagrożeniom zewnętrznym i wewnętrznym.

Przyroda Kampinoskiego Parku Narodowego i jej znaczenie dla społeczeństwa

Monografia przedstawia Kampinoski Park Narodowy z perspektywy badaczy reprezentujących różne dziedziny nauki. Czytelnik znajdzie podsumowanie wiedzy o różnorodnym świecie roślin i zwierząt, w tym o nowych gatunkach zarejestrowanych w parku.

Cyfryzacja w naukach o przeszłości i ochronie zabytków – analiza potencjału i zagrożeń na wybranych przykładach

Praca wpisuje się w szereg wypowiedzi, które należy wiązać obecnie z tzw. zwrotem cyfrowym, humanistyką cyfrową, społeczeństwem informacyjnym czy technologiami teleinformatycznymi.

Strony Joanny Pollakówny

Zawarte w tomie artykuły dotyczące wierszy Pollakówny potwierdzają poczucie rangi tej poezji, jakie niektórzy przynajmniej krytycy i czytelnicy mieli od czasu publikacji pierwszych jej tomików.

Między pamięcią a projektem przyszłości

Doświadczenie historii w literaturze polskiej lat 1914-1918.

Matkobójcy

Pośród zachowanej spuścizny Eurypidesa aż trzy dramaty eksplicytnie podejmują temat dokonanego przez Orestesa aktu pomsty: dramatyzację samego matkobójstwa przedstawia Elektra, Orestes natomiast i Ifigenia w Taurydzie ukazują konsekwencje nakazanej przez bogów (i mitologiczną tradycję) zbrodni.

Teresa Kostkiewiczowa w rozmowach z Magdaleną Partyką

Rozmowa rozwija się naturalnie, od pytania o lektury, zawodowe i osobiste, jakie początkująca badaczka literatury, patrząc z nieco odmiennej perspektywy, z zaciekawieniem stawia Pani Profesor. To punkt wyjścia do dialogu o książkach i ludziach, o radości i pożytkach z czytania, o najnowszej historii Polski, tworzeniu i osiągnięciach zespołów badawczych podejmujących refleksję nad literaturą.

Polska i Włochy w dialogu kultur

Znaczenie dla kultury polskiej relacji z Włochami jest niepodważalne: to nasz związek przez Kościół, to związki jagiellońskie, to przejęcie wzoru formacji humanistyczno-renesansowej, to związki w zmaganiach o niepodległość narodową XIX i XX wieku.

Etyka i prawa cżłowieka w biznesie

Autor proponuje metodę filozoficzną pozwalającą na uzgadnianie fundamentu współczesnej etyki biznesu, jakim są prawa człowieka z zasadami działalności gospodarczej.

Historia sztuki: między teorią a praktyką

Publikacja została pomyślana jako zbiór artykułów pisanych przez dwie grupy autorów. Pierwszą stanowią osoby z długoletnią praktyką zawodową w zakresie muzealnictwa, konserwacji dzieł sztuki, ochrony zabytków, nierzadko posiadające duże doświadczenie pedagogiczne, a także absolwenci studiów podyplomowych. Ich publikacje mają charakter ściśle naukowy. Druga grupa autorów to studenci relacjonujący swoje doświadczenia zdobyte w ramach zajęć ćwiczeniowych, a ich prace mają charakter głównie sprawozdawczy i poglądowy.

Jeśli książki, to tylko na imieninach u Jana

Biblioteka Narodowa zaprasza 18 czerwca (w sobotę), już po raz piąty, na imprezę imieninową do Ogrodu Krasińskich. W tym roku poza Wydawnictwem UKSW (namiot nr 7) swoją ofertę zaprezentuje ponad 50 innych wydawnictw. Ponadto: warsztaty, dyskusje, animacje dla dzieci, w tym spektakl, pokazy gotowania i sitodruku, a także słynny już mecz poetycki z udziałem aktorów i dziennikarzy o godz. 18.00. W tym roku motywem przewodnim jest twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Osoby, które chciałyby zdobyć tomik poezji Baczyńskiego, zachęcamy do słuchania dzisiaj - w czwartek - od godz. 19.00 magazynu kulturalnego w Radiu UKSW.

Zapraszam do alei Ogrodu Krasińskich w sobotę od godziny 11.00. Impreza tradycyjnie zakończy się już po zmierzchu.

Cały program dostępny TUTAJ.