15 lat nauk ścisłych na UKSW

Pokłosie jubileuszowej konferencji pt. 15 LAT NAUK ŚCISŁYCH NA UKSW, która miała na celu promocję osiągnięć naukowych pracowników WMP, była więc poświęcona, przede wszystkim, działalności władz i pracowników Wydziału w zakresie uprawianych tu dyscyplin naukowych: matematyki, informatyki, fizyki i chemii.

Przyroda Kampinoskiego Parku Narodowego i jej znaczenie dla społeczeństwa

Monografia przedstawia Kampinoski Park Narodowy z perspektywy badaczy reprezentujących różne dziedziny nauki. Czytelnik znajdzie podsumowanie wiedzy o różnorodnym świecie roślin i zwierząt, w tym o nowych gatunkach zarejestrowanych w parku.

Cyfryzacja w naukach o przeszłości i ochronie zabytków – analiza potencjału i zagrożeń na wybranych przykładach

Praca wpisuje się w szereg wypowiedzi, które należy wiązać obecnie z tzw. zwrotem cyfrowym, humanistyką cyfrową, społeczeństwem informacyjnym czy technologiami teleinformatycznymi.

Pogranicza kulturowe w perspektywie współczesności

Istotą współczesnej wielokulturowości nie jest występowanie wielu różnych kultur „obok siebie”, „oddzielnie”, ale przeciwnie – nakładanie się tych kultur, tak by tworzyły się międzykultury i różnego typu pogranicza.

Fabian Birkowski. Mowy akademickie i polemiczne

Książka wydana z okazji 800-lecia Zakonu Kaznodziejskiego oraz 380. rocznicy śmierci Fabiana Birkowskiego OP prezentuje mowy akademickie i polemiczne tego barokowego kaznodziei, pochodzące ze zbioru Orationes ecclesiasticae (Cracoviae 1622).

Wyszukiwanie podobieństw dokumentów

Tematyka publikacji skupia się na problemach związanych z porównywaniem dokumentów, z jakością kształcenia i wykrywaniem nieuprawnionych zapożyczeń w pracach studenckich.

Mockumentary. Próba okreslenia istoty zjawiska

Autorzy książki, wskazując na problematyczność binarnego podziału na film fabularny i dokumentalny, podejmują próbę uporządkowania kwestii definicyjnych związanych z kinem mockumentary: przedstawiają zjawisko w perspektywie historycznej, kreślą dzieje tego nurtu, uwzględniając najważniejsze z pojawiających się w jego łonie tendencji, dokonują także analizy form podawczych utworów omawianego typu, starając się ustalić status mockumentów względem, pozornie niepodważalnej, fabularno-dokumentalnej dwuwładzy.

The Biblical Idea of Divine Mercy in the early church

Publikacja przybliża ideę Bożego miłosierdzia zawartą w Piśmie Świętym, a następnie wyjaśnianą w Kościele przez wielkich teologów okresu patrystycznego.

Rola aniołów w dziele zbawienia i zagrożenia szatańskie

Z lektury książki wynika, że problematyka dobra i zła w świecie wpisuje się w centralny punkt wiary i wyzwań nowej ewangelizacji, która nakazuje połączyć wołanie modlitewne o zbawczy wpływ aniołów z pokutnym nastawieniem człowieka, uznającego moc Boga Trójjedynego, celem rychłego wyzwolenia z zasadzek szatańskich.

Powrót Dziadów i inne szkice teatralne

W szkicach Kopcińskiego uważna interpretacja łączy się z osobistym stosunkiem autora do prezentowanych spektakli.

Wybrane obszary niebezpieczeństw XXI wieku w ujęciu interdyscyplinarnym

(red.) Barbara M. Kałdon

___________________

Człowiek w każdej epoce często stawiał pytania nurtujące jego serce i rozum. W sposób szczególny pytania te dotyczyły sensu i celu jego życia. Człowiek XXI wieku nie jest również wolny od nich. Pomimo wielkiego skoku cywilizacyjnego w porównaniu do epok minionych, dzisiejszy człowiek pyta o przyczynę samobójstw, o sens cierpienia i starości, o źródła zdrowia psychicznego, o zrozumienie osoby niepełnosprawnej czy wreszcie o szacunek do otaczającej nas przyrody.

Niniejsza publikacja stara się nie tylko przybliżyć czytelnikowi problemy współczesnego świata, ale także rzucić światło nadziei na dylematy, które rodzi styl współczesnego życia.

ISBN 978-83-8090-106-3

Rok wydania: 2016