Hilary z Poitiers, Traktat do Psalmu 118

Kolejny tom serii "Studia Starochrześcijańskich Pisarzy" poświęcony został Hilaremu z Poitiers, który jest wczesnochrześcijańskim autorem, cieszącym się w Polsce zainteresowaniem badaczy.

Cmentarz na Rossie w Wilnie

Praca jest katalogiem niezachowanych, a zinwentaryzowanych w latach 20.-40. XX wieku nagrobków najsłynniejszej wileńskiej nekropolii /.../ to bezcenne informacje nie tylko o formach nagrobków, ale i o spoczywających na Rossie przedstawicielach wielu narodów zamieszkujących Wilno.

Przestrzeń klasztoru - przestrzeń kultury

Prezentowane w tomie teksty obejmują badania filologiczne, bibliologiczne, historyczne, kulturoznawcze oraz muzykologiczne i odnoszą się zarówno do polskiego dziedzictwa, jak również do dorobku kultury europejskiej od wczesnego średniowiecza po współczesność.

Możliwość i konieczność w kulturze

Możliwość i konieczność to kategorie odnoszone bodaj do wszystkich sfer rzeczywistości oraz najważniejszych aspektów egzystencji ludzkiej, stosowane w odległych od siebie dziedzinach nauki (nie tylko zresztą humanistycznych), w kontekście różnorodnych procesów, zjawisk naturalnych, jak i kulturowych artefaktów. Wielokontekstowość i polisemiczność tych kategorii stanowią naturalną zachętę do podjęcia, zogniskowanej wokół nich, refleksji kulturoznawczej.

Szczęśliwe małżeństwo i rodzina

(red.) Paweł Mazanka, Irena Grochowska

________________________________

wydanie specjalne "Kwartalnika Naukowego Fides et Ratio"

Słusznie się mówi, że współczesna rodzina przeżywa głęboki kryzys. Statystyki są alarmujące: np. w 2015 roku w Polsce rozwiodło się 67 tysięcy par małżeńskich, a więc dramat rozpadu małżeństwa dotknął ponad 134 tys. małżonków! Jeżeli do tego dodamy cierpienia dzieci i najbliższej rodziny, np. dziadków, liczba ta urasta do ponad pół miliona. Ta niepokojąca tendencja utrzymuje się w naszym kraju niestety już od kilku lat. Wielu dramatów można by uniknąć, gdyby małżonkowie posiadali lepszą wiedzę na temat małżeństwa i rodziny.

Książka była promowana podczas Międzynarodowego Kongresu Rodzina na UKSW - relacja z kongresu w Tygodniku "IDZIEMY" nr 14/2017

ISBN 978-83-8090-208-4

ISSN 2082-7067