Narodowy Dzień Pamięci "Żołnieży Wyklętych"

Prezentujemy Państwu najnowszą publikację Wydawnictwa UKSW.

"Więźniarki polityczne z Bojanowa. Łagier dla dziewcząt w latach 1952-1956" Agnieszki Sławińskiej.

Temat udziału dziewcząt w drugiej konspiracji niepodległościowej był marginalizowany i stanowi „białą plamę” w historii PRL-u, przede wszystkim jednak w dwudziestowiecznej historii Polski.

Młodociane konspiratorki były skazywane na podstawie przepisów kodeksów karnych i sądzone jako zbrodniarki przez Wojskowe Sądy Rejonowe (WSR). Bohaterki, walczące o przedwojenne ideały i zasady, poświęciły swoją młodość i były przez bezpiekę i propagandę komunistyczną traktowane jak zbrodniarki; „i wreszcie
najmłodsze pokolenie żołnierzy Polski Więziennej, to młodziutkie dziewczyny, uczennice szkół średnich, a nawet podstawowych. Należały na ogół do różnych organizacji młodzieżowych (…) stawiających sobie za cel wolność Ojczyzny”.

W książce zostały omówione historie 120 nieprawomyślnych, młodocianych więźniarek z Bojanowa. Podstawowym problemem badawczym jest ukazanie wpływu reedukacji, czyli pieriekowki, na umysły młodocianych przestępczyń antypaństwowych.