Agnieszka Sławińska, Więźniarki polityczne z Bojanowa

W latach 1952-1956 w Bojanowie władze komunistyczne utworzyły specjalny łagier dla młodych patriotek, które w okresie intensywnej stalinizacji walczyły o wolność Polski.

Było to eksperymentalne, progresywne więzienie, gdzie więźniarki skazane za „zbrodnie antykomunistyczne” zostały poddane procesowi przymusowej indoktrynacji. W jednostce wychowawczej realizowano metodę Antona Makarenki - bezpieka podjęła próbę zmiany dziewcząt na prawowite obywatelki PRL. Na ogólną liczbę około 2685 odsiadujących do Bojanowa sprowadzono 111 młodocianych więźniarek politycznych, które zatem stanowiły 4,13% ogólnego stanu. Przebywanie z przestępczyniami pospolitymi było dla nich dodatkową karą za walkę o demokratyczne wartości.

Książka poświęcona jest dziewczynom wyklętym przez system stalinowski - torturowanym podczas śledztwa, skazanym na wieloletnie wyroki więzienia. Dzisiaj to niezłomne, starsze panie, które dzielą się przeżyciami z tego okresu swojego życia. Większość młodocianych więźniarek odeszła już na wieczną wartę, niech zatem głos tych, które pozostały i dają świadectwo, odsłoni tę nieznaną kartę polskiej historii.

Relacja z promocji książki 28.03.2017 r. w Warszawie na portalu DZIEJE.PL

Oprawa: twarda