Hilary z Poitiers, Traktat do Psalmu 118

Kolejny tom serii "Studia Starochrześcijańskich Pisarzy" poświęcony został Hilaremu z Poitiers, który jest wczesnochrześcijańskim autorem, cieszącym się w Polsce zainteresowaniem badaczy.

Cmentarz na Rossie w Wilnie

Praca jest katalogiem niezachowanych, a zinwentaryzowanych w latach 20.-40. XX wieku nagrobków najsłynniejszej wileńskiej nekropolii /.../ to bezcenne informacje nie tylko o formach nagrobków, ale i o spoczywających na Rossie przedstawicielach wielu narodów zamieszkujących Wilno.

Przestrzeń klasztoru - przestrzeń kultury

Prezentowane w tomie teksty obejmują badania filologiczne, bibliologiczne, historyczne, kulturoznawcze oraz muzykologiczne i odnoszą się zarówno do polskiego dziedzictwa, jak również do dorobku kultury europejskiej od wczesnego średniowiecza po współczesność.

Możliwość i konieczność w kulturze

Możliwość i konieczność to kategorie odnoszone bodaj do wszystkich sfer rzeczywistości oraz najważniejszych aspektów egzystencji ludzkiej, stosowane w odległych od siebie dziedzinach nauki (nie tylko zresztą humanistycznych), w kontekście różnorodnych procesów, zjawisk naturalnych, jak i kulturowych artefaktów. Wielokontekstowość i polisemiczność tych kategorii stanowią naturalną zachętę do podjęcia, zogniskowanej wokół nich, refleksji kulturoznawczej.

"Dorożkarstwo warszawskie w XIX wieku" nominowane do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Spośród ponad czterystu zgłoszeń jury wybrało dwanaście tytułów nominowanych do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, najstarszej i jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich w Polsce. W kategorii „edycja warszawska” nominowano książkę „Dorożkarstwo warszawskie w XIX wieku” autorstwa Łukasza Lubryczyńskiego i Karoliny W. Gańko.

27 kwietnia poznamy najlepszą książkę prozatorską, tomik poezji, książkę dla dzieci oraz książkę związaną z Warszawą. Prosimy trzymać kciuki za naszych nominatów. Więcej o konkursie i nominacjach w pozostałych kategoriach na stronie kulturalna.warszawa.pl.

Książkę można kupić w naszym e-sklepie, bądź do 2 kwietnia w warszawskich Arkadach Kubickiego podczas XXIII Targów Wydawców Katolickich oraz w dobrych księgarniach na terenie całego kraju.