Hilary z Poitiers, Traktat do Psalmu 118

Kolejny tom serii "Studia Starochrześcijańskich Pisarzy" poświęcony został Hilaremu z Poitiers, który jest wczesnochrześcijańskim autorem, cieszącym się w Polsce zainteresowaniem badaczy.

Cmentarz na Rossie w Wilnie

Praca jest katalogiem niezachowanych, a zinwentaryzowanych w latach 20.-40. XX wieku nagrobków najsłynniejszej wileńskiej nekropolii /.../ to bezcenne informacje nie tylko o formach nagrobków, ale i o spoczywających na Rossie przedstawicielach wielu narodów zamieszkujących Wilno.

Przestrzeń klasztoru - przestrzeń kultury

Prezentowane w tomie teksty obejmują badania filologiczne, bibliologiczne, historyczne, kulturoznawcze oraz muzykologiczne i odnoszą się zarówno do polskiego dziedzictwa, jak również do dorobku kultury europejskiej od wczesnego średniowiecza po współczesność.

Możliwość i konieczność w kulturze

Możliwość i konieczność to kategorie odnoszone bodaj do wszystkich sfer rzeczywistości oraz najważniejszych aspektów egzystencji ludzkiej, stosowane w odległych od siebie dziedzinach nauki (nie tylko zresztą humanistycznych), w kontekście różnorodnych procesów, zjawisk naturalnych, jak i kulturowych artefaktów. Wielokontekstowość i polisemiczność tych kategorii stanowią naturalną zachętę do podjęcia, zogniskowanej wokół nich, refleksji kulturoznawczej.

Podsumowanie kiermaszu i zbiórki na UKSW

W tym roku Kiermasz Wielkanocny odwiedziło kilkuset studentów i pracowników UKSW. Dzięki Państwa ofiarności przez dwa dni zebraliśmy ponad 6 kg krzyżówek, sudoku i kolorowanek (widoczne na zdjęciach), które trafią za pośrednictwem Fundacji Dr Clown do pacjentów Szpitala Praskiego oraz Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus. Chcemy wspomnieć, że są z nami od początku dwie firmy, bez których wsparcia nie byłoby oprawy tego wydarzenia. Dlatego bardzo serdecznie dziękujemy Bakalland SA oraz właścicielowi marki Coffee Feel (w tym p. Adrianowi Matysowi oraz p. Pawłowi Bojałkowskiemu), którzy ufundowali pysze prezenty.