Hilary z Poitiers, Traktat do Psalmu 118

Kolejny tom serii "Studia Starochrześcijańskich Pisarzy" poświęcony został Hilaremu z Poitiers, który jest wczesnochrześcijańskim autorem, cieszącym się w Polsce zainteresowaniem badaczy.

Cmentarz na Rossie w Wilnie

Praca jest katalogiem niezachowanych, a zinwentaryzowanych w latach 20.-40. XX wieku nagrobków najsłynniejszej wileńskiej nekropolii /.../ to bezcenne informacje nie tylko o formach nagrobków, ale i o spoczywających na Rossie przedstawicielach wielu narodów zamieszkujących Wilno.

Przestrzeń klasztoru - przestrzeń kultury

Prezentowane w tomie teksty obejmują badania filologiczne, bibliologiczne, historyczne, kulturoznawcze oraz muzykologiczne i odnoszą się zarówno do polskiego dziedzictwa, jak również do dorobku kultury europejskiej od wczesnego średniowiecza po współczesność.

Możliwość i konieczność w kulturze

Możliwość i konieczność to kategorie odnoszone bodaj do wszystkich sfer rzeczywistości oraz najważniejszych aspektów egzystencji ludzkiej, stosowane w odległych od siebie dziedzinach nauki (nie tylko zresztą humanistycznych), w kontekście różnorodnych procesów, zjawisk naturalnych, jak i kulturowych artefaktów. Wielokontekstowość i polisemiczność tych kategorii stanowią naturalną zachętę do podjęcia, zogniskowanej wokół nich, refleksji kulturoznawczej.

Fabian Birkowski. Mowy akademickie i polemiczne

(opr.) Beata Gaj, Maria Rowińska-Szczepaniak

seria Florilegium

Książka wydana z okazji 800-lecia Zakonu Kaznodziejskiego oraz 380. rocznicy śmierci Fabiana Birkowskiego OP prezentuje mowy akademickie i polemiczne tego barokowego kaznodziei, pochodzące ze zbioru Orationes ecclesiasticae (Cracoviae 1622).  Sygnalizują one dwa okresy działalności autora: pierwszy - związany z pełnieniem funkcji wykładowcy Akademii Krakowskiej oraz drugi – dotyczący realizacji powołania kapłańskiego. Dopełnieniem treści tomu są dwa szkice redaktorek: Beaty Gaj o stylu kaznodziei oraz Marii Rowińskiej-Szczepaniak o miejscu Birkowskiego w dominikańskim „łańcuchu pamięci”.

Nie jest to jedyna pozycja, będąca wynikiem współpracy obu badaczek, ułatwiająca współczesnemu czytelnikowi zapoznanie się z wybranymi  mowami ze zbioru Orationes ecclesiasticae. Pierwsza, w  750. rocznicę śmierci św. Jacka, ukazała się pt. Mowy kościelne Fabiana Birkowskiego o świętym Jacku. Orationes ecclesiasticae Fabiani Bircovii Hyacinthinae, przeł. B. Gaj, oprac. M. Rowińska-Szczepaniak (Opole 2007).

ISBN 978-83-8090-291-6

Rok wydania: 2016