wiersze przebrane

Ani "wiersze zebrane", ani "wybrane", tylko "Wiersze przebrane": nowa całość, ułożona z wydanych wcześniej liryków. Liryczne streszczenie etapów życia duchowego.

Człowiek szalony. Andrzej Niemojewski (1864-1921)

Niemojewski o ludziach szalonych pisał, że „są bardziej logiczni niż ludzie normalni. Są niezmiernie sumienni, sprawiedliwi, wygłaszają nieraz głębokie myśli i uważają, że czyn powinien być następstwem postanowienia. Bo szalony człowiek musi być konsekwentnym. Człowiek normalny nie jest do tego zobowiązany”.

Od Stalina do Putina

Jednym z celów badawczych przyjętych przez autorów niniejszej książki jest przyjrzenie się mechanizmom budowania i umacniania kultu jednostki zarówno w historii, w czasach, gdy Europą Wschodnią niepodzielnie rządził Józef Stalin, jak i współcześnie, gdy u władzy od lat znajduje się Władimir Putin. Ogromną rolę w tym procesie odgrywają media.

Tomasz Skibiński, Obraz barbarzyńców w Cesarstwie Rzymskim w źródłach łacińskich lat 376-476

Książka przedstawia obraz barbarzyńców w Cesarstwie Rzymskim utrwalony w źródłach łacińskich powstałych w tym okresie.

Analiza dyskursu politycznego

Inspirację do napisania niniejszej publikacji stanowiło zjawisko rosnącej popularności analizy dyskursu.

Miejsce i rola Polski w Unii Europejskiej

Miejsce i rola Polski w Unii Europejskiej w świetle debat parlamentarnych w Sejmie RP w latach 2004-2011

Wartości i antywartości w tygodnikach opinii

Książka jest poświęcona wartościom i antywartościom w dyskursach konserwatywnym i liberalnym.

Polskość w świecie: Stanisław Brzozowski

W tomie głos zabierają znawcy twórczo­ści i recepcji Stanisława Brzozowskiego, myśliciela, który, mówiąc słowami Bogdana Suchodolskiego, „walcząc z fetyszami myśli i wyobraźni, uczył rzetelnej postawy wobec własnych przeżyć psychicznych i przekonywał o istnieniu zasadniczego związku między etyką a myślą, sztuką a życiem codziennym”.

Zjawisko wypalenia zawodowego jako efekt zmian cywilizacyjnych

Studium socjologiczne na przykładzie pielęgniarek w województwie podlaskim

Beautiful Objects: Personal adornments and decorations for secular and sacred interiors

Pierwszy tom serii o rzeczach pięknych, w której prezentowane są interdyscyplinarne studia z zakresu historii kultury artystycznej, sztuki dekoracyjnej, rzemiosła artystycznego, designu, kostiumologii oraz kolekcjonowania i muzealnictwa.

Studia Ecologiae et Bioethicae 14/2016/4

okladka BEeB 2016/4

Numer 4 z 2016 roku dostępny. Bezpłatny fragment do pobrania TUTAJ.

W numerze m.in.:

Anna Oksiak-Podborączyńska, Fenomen procesu chorobowego w filozofii medycyny Adama Wrzoska
Anna Mirecka, Próba określenia potrzeb osób zwiedzających Warszawski Ogród Zoologiczny
Mirosława Parlak, Wiedza i świadomość ekologiczna uczniów klas trzecich szkół podstawowych i ich rodziców
Grzegorz Hołub, Human dignity, speciesism, and the value of life
Marcin Klimski, The need for adequate argumentation for the protection of biotic community
Wojciech Bołoz, Stanisław Jaromi, Zbigniew Karaczun, Zbigniew Łepko, Andrzej Papuziński, Ryszard F. Sadowski, Ekofilozoficzne przesłanie encykliki „Laudato si’”
Nikolai Mihailov, Lidia Sakelarieva, Environmental alarmism: the Club of Rome and its critics
II. PRZYRODNICZE PODSTAWY
OCHRONY ŚRODOWISKA
Anna Augustyniuk-Kram, Niezamierzony transport propaguli grzybów pleśniowych do biomu Antarktyki a zdolność rozwoju w niskich temperaturach

III. PRAWO I ZARZĄDZANIE ŚRODOWISKIEM
Agnieszka Klimska, Towards the praxis of a sustainable
knowledge-based economy

IV. TECHNOLOGIE ŚRODOWISKOWE
Dorota Bogumił, Wpływ metod obróbki wstępnej biomasy na
wydajność otrzymywania biogazu

V. SPRAWOZDANIA
Kamil Karaban, Wizyta na Uniwersytecie Rolniczym Islandii, 10-14 października 2016 r.
Lista recenzentów "Studia Ecologiae et Bioethicae" tomu 14(2016)1-4