Unia Europejska w poszukiwaniu swoich granic

Tematem analiz zawartych w książce jest złożona i wielowymiarowa specyfika zewnętrznych granic Unii Europejskiej.

Książki literackie dla niewidomych dzieci w młodszym wieku szkolnym

Rozważania Autorki dotyczące form książki literackiej dla dzieci z uszkodzonym wzrokiem oraz walorów rozwojowych literatury dziecięcej.

Miraculosa Trinitas Terrestra

Książka omawia polskie wizerunki z czasów nowożytnych, ukazujące Jezusa z Maryją i św. Józefem. Zasłynęły one nadprzyrodzonymi łaskami, zwykle zatwierdzonymi przez komisje biskupie jako cudowne. Z upływem czasu niektóre zostały ukoronowane. Kryterium doboru przedstawień stanowi występowanie na nich wszystkich Osób tak zwanej wówczas „Trójcy Ziemskiej”, określanej tak przez analogię do Trójcy Świętej.

Pogranicza kulturowe w perspektywie współczesności

Istotą współczesnej wielokulturowości nie jest występowanie wielu różnych kultur „obok siebie”, „oddzielnie”, ale przeciwnie – nakładanie się tych kultur, tak by tworzyły się międzykultury i różnego typu pogranicza.

Fabian Birkowski. Mowy akademickie i polemiczne

Książka wydana z okazji 800-lecia Zakonu Kaznodziejskiego oraz 380. rocznicy śmierci Fabiana Birkowskiego OP prezentuje mowy akademickie i polemiczne tego barokowego kaznodziei, pochodzące ze zbioru Orationes ecclesiasticae (Cracoviae 1622).

Wyszukiwanie podobieństw dokumentów

Tematyka publikacji skupia się na problemach związanych z porównywaniem dokumentów, z jakością kształcenia i wykrywaniem nieuprawnionych zapożyczeń w pracach studenckich.

Mockumentary. Próba okreslenia istoty zjawiska

Autorzy książki, wskazując na problematyczność binarnego podziału na film fabularny i dokumentalny, podejmują próbę uporządkowania kwestii definicyjnych związanych z kinem mockumentary: przedstawiają zjawisko w perspektywie historycznej, kreślą dzieje tego nurtu, uwzględniając najważniejsze z pojawiających się w jego łonie tendencji, dokonują także analizy form podawczych utworów omawianego typu, starając się ustalić status mockumentów względem, pozornie niepodważalnej, fabularno-dokumentalnej dwuwładzy.

The Biblical Idea of Divine Mercy in the early church

Publikacja przybliża ideę Bożego miłosierdzia zawartą w Piśmie Świętym, a następnie wyjaśnianą w Kościele przez wielkich teologów okresu patrystycznego.

Rola aniołów w dziele zbawienia i zagrożenia szatańskie

Z lektury książki wynika, że problematyka dobra i zła w świecie wpisuje się w centralny punkt wiary i wyzwań nowej ewangelizacji, która nakazuje połączyć wołanie modlitewne o zbawczy wpływ aniołów z pokutnym nastawieniem człowieka, uznającego moc Boga Trójjedynego, celem rychłego wyzwolenia z zasadzek szatańskich.

Szybkość w kulturze

Publikacja stanowi z jednej strony przykład refleksji teoretycznej nad prymatem paradygmatu szybkości we współczesnej kulturze i życiu codziennym, z drugiej strony przynosi teksty-przykłady mierzenia się z paradoksami szybkości i powolności oraz swoistej gry między tymi wymiarami.

Studia Ecologiae et Bioethicae 14/2016/4

okladka BEeB 2016/4

Numer 4 z 2016 roku dostępny. Bezpłatny fragment do pobrania TUTAJ.

W numerze m.in.:

Anna Oksiak-Podborączyńska, Fenomen procesu chorobowego w filozofii medycyny Adama Wrzoska
Anna Mirecka, Próba określenia potrzeb osób zwiedzających Warszawski Ogród Zoologiczny
Mirosława Parlak, Wiedza i świadomość ekologiczna uczniów klas trzecich szkół podstawowych i ich rodziców
Grzegorz Hołub, Human dignity, speciesism, and the value of life
Marcin Klimski, The need for adequate argumentation for the protection of biotic community
Wojciech Bołoz, Stanisław Jaromi, Zbigniew Karaczun, Zbigniew Łepko, Andrzej Papuziński, Ryszard F. Sadowski, Ekofilozoficzne przesłanie encykliki „Laudato si’”
Nikolai Mihailov, Lidia Sakelarieva, Environmental alarmism: the Club of Rome and its critics
II. PRZYRODNICZE PODSTAWY
OCHRONY ŚRODOWISKA
Anna Augustyniuk-Kram, Niezamierzony transport propaguli grzybów pleśniowych do biomu Antarktyki a zdolność rozwoju w niskich temperaturach

III. PRAWO I ZARZĄDZANIE ŚRODOWISKIEM
Agnieszka Klimska, Towards the praxis of a sustainable
knowledge-based economy

IV. TECHNOLOGIE ŚRODOWISKOWE
Dorota Bogumił, Wpływ metod obróbki wstępnej biomasy na
wydajność otrzymywania biogazu

V. SPRAWOZDANIA
Kamil Karaban, Wizyta na Uniwersytecie Rolniczym Islandii, 10-14 października 2016 r.
Lista recenzentów "Studia Ecologiae et Bioethicae" tomu 14(2016)1-4