Hilary z Poitiers, Traktat do Psalmu 118

Kolejny tom serii "Studia Starochrześcijańskich Pisarzy" poświęcony został Hilaremu z Poitiers, który jest wczesnochrześcijańskim autorem, cieszącym się w Polsce zainteresowaniem badaczy.

Cmentarz na Rossie w Wilnie

Praca jest katalogiem niezachowanych, a zinwentaryzowanych w latach 20.-40. XX wieku nagrobków najsłynniejszej wileńskiej nekropolii /.../ to bezcenne informacje nie tylko o formach nagrobków, ale i o spoczywających na Rossie przedstawicielach wielu narodów zamieszkujących Wilno.

Przestrzeń klasztoru - przestrzeń kultury

Prezentowane w tomie teksty obejmują badania filologiczne, bibliologiczne, historyczne, kulturoznawcze oraz muzykologiczne i odnoszą się zarówno do polskiego dziedzictwa, jak również do dorobku kultury europejskiej od wczesnego średniowiecza po współczesność.

Możliwość i konieczność w kulturze

Możliwość i konieczność to kategorie odnoszone bodaj do wszystkich sfer rzeczywistości oraz najważniejszych aspektów egzystencji ludzkiej, stosowane w odległych od siebie dziedzinach nauki (nie tylko zresztą humanistycznych), w kontekście różnorodnych procesów, zjawisk naturalnych, jak i kulturowych artefaktów. Wielokontekstowość i polisemiczność tych kategorii stanowią naturalną zachętę do podjęcia, zogniskowanej wokół nich, refleksji kulturoznawczej.

Unia Europejska w poszukiwaniu swoich granic

(red.) Monika Trojanowska-Strzęboszewska

___________________________________

Tematem analiz zawartych w książce jest złożona i wielowymiarowa specyfika zewnętrznych granic Unii Europejskiej. Zagadnienie przestawione jest na tle obecnych przemian, określanych nierzadko mianem „kryzysu” projektu integracyjnego. Punktem wyjścia do rozważań jest przekonanie, że doświadczane obecnie problematyzowanie granic zewnętrznych Unii Europejskiej stanowi w istocie wielkie wyzwanie zdefiniowania na nowo jej własnej tożsamości. Proces ten odbywa się poprzez odniesienie do pożądanej i ostatecznej lokalizacji zewnętrznych granic Unii Europejskiej, a także funkcji, jakie te granice winny pełnić. Im częściej zastanawiamy się czym jest i czym ma być Unii Europejska, w którą stronę powinien podążać proces integracji i jaki ma przybrać kształt, tym wyraźniej rośnie waga pytań o unijne granice zewnętrzne, ich charakter i specyfikę, lokalizację i funkcje.

ISBN 978-83-8090-314-2

Rok wydania: 2017