O spuściźnie literackiej Stanisława Kostki Potockiego, tom 3

Studia i szkice poświęcone twórczości poetyckiej Stanisława Kostki Potockiego, jego dziennikom, rozprawom z zakresu krytyki literackiej, estetyki, teorii stylu, mowom publicznym i pochwałom najwybitniejszych postaci epoki, a także zwięzłe podsumowanie badań nad działalnością kolekcjonerską i publicystyczną właściciela Wilanowa.

Człowiek szalony. Andrzej Niemojewski (1864-1921)

Niemojewski o ludziach szalonych pisał, że „są bardziej logiczni niż ludzie normalni. Są niezmiernie sumienni, sprawiedliwi, wygłaszają nieraz głębokie myśli i uważają, że czyn powinien być następstwem postanowienia. Bo szalony człowiek musi być konsekwentnym. Człowiek normalny nie jest do tego zobowiązany”.

Od Stalina do Putina

Jednym z celów badawczych przyjętych przez autorów niniejszej książki jest przyjrzenie się mechanizmom budowania i umacniania kultu jednostki zarówno w historii, w czasach, gdy Europą Wschodnią niepodzielnie rządził Józef Stalin, jak i współcześnie, gdy u władzy od lat znajduje się Władimir Putin. Ogromną rolę w tym procesie odgrywają media.

Tomasz Skibiński, Obraz barbarzyńców w Cesarstwie Rzymskim w źródłach łacińskich lat 376-476

Książka przedstawia obraz barbarzyńców w Cesarstwie Rzymskim utrwalony w źródłach łacińskich powstałych w tym okresie.

Problematyka ciała w nauczaniu Jana Pawła II w dialogu wiary i kultury

Propozycja ukazania aktualności myśli Jana Pawła II, szczególnie jego rozważań nad sensem ludzkiej cielesności.

Miejsca nieoczywiste. Literacka, artystyczna, społeczno-kulturowa perspektywa lokalności i prowincji

O tych miejscach, wyrażanych w literaturze, gwarze, malarstwie i teatrze, o muzeum i o bibliotece jest ta książka.

Tłumaczenia w XXI wieku

Tłumaczenia w XXI wieku to temat otwarty, zapraszający do rozpoznawania, wyznaczania, a także przekraczania granic kultur i języków w jednostkowych spotkaniach trwających przez stulecia, we wzajemnej obecności, a także w przestrzeniach tak subtelnych, że wymykających się wszelkiemu językowi.

[S]łowna kotka

Obrazy, funkcje, przemiany włoskiej książki XVI wieku.

Sąd nad Jezusem

Studium ikonografii oraz źródeł od chrześcijańskiego antyku do nowożytności.

Badania nad rodowodem i tożsamością narodową Fryderyka Nietzschego

Fryderyk Nietzsche,  filozof, który uważał się za… Polaka. I to zarówno w rozumieniu poczucia własnej tożsamości jak i rodzinnego rodowodu.
Czy to tylko kolejna fanaberia tego wielkiego indywidualisty i twórcy?

WYDAWNICTWO

Działalność Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego ma już ponad sześćdziesięcioletnią tradycję. Wydawnictwo UKSW kontynuuje działalność Wydawnictwa ATK, które z Uczelnią związane było od 1954 roku, i publikuje dzieła naukowe: monografie, rozprawy doktorskie i habilitacyjne z zakresu teologii, filozofii, humanistyki, pedagogiki, nauk społecznych i prawa, a także nauk matematyczno-przyrodniczych i biologii.

Wydawane są także serie, wśród nich np. przekłady tekstów autorów starochrześcijańskich, czyli ojców Kościoła, przekłady tekstów średniowiecznych filozofów i teologów, studia biblijne, studia dogmatyczne, studia filozoficzne z zakresu filozofii przyrody.
Ponadto wydajemy prace zbiorowe, tomiki poezji, informatory, materiały pokonferencyjne i szczególnie pieczołowicie przygotowywane podręczniki – o tematyce obejmującej wszystkie dziedziny, w których Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego prowadzi badania naukowe oraz kształcenie.

W ofercie naszego Wydawnictwa znajduje się 16 tytułów czasopism naukowych. Są to kwartalniki, półroczniki oraz roczniki.

Wydawnictwo Naukowe UKSW uczestniczy w targach książki, sympozjach i konferencjach naukowych. W ramach akcji promocyjno-reklamowej organizuje wystawy nowości wydawniczych oraz spotkania z autorami.

Oficyna wydawnicza UKSW wciąż się rozwija i doskonali w technice wydawania książek. Dzięki temu jesteśmy laureatem nagród i wyróżnień, między innymi: Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Targów w Krakowie, FENIKS, Nagrody im. ks. Edwarda Pudełki.