Unia Europejska w poszukiwaniu swoich granic

Tematem analiz zawartych w książce jest złożona i wielowymiarowa specyfika zewnętrznych granic Unii Europejskiej.

Miraculosa Trinitas Terrestra

Książka omawia polskie wizerunki z czasów nowożytnych, ukazujące Jezusa z Maryją i św. Józefem. Zasłynęły one nadprzyrodzonymi łaskami, zwykle zatwierdzonymi przez komisje biskupie jako cudowne. Z upływem czasu niektóre zostały ukoronowane. Kryterium doboru przedstawień stanowi występowanie na nich wszystkich Osób tak zwanej wówczas „Trójcy Ziemskiej”, określanej tak przez analogię do Trójcy Świętej.

Pogranicza kulturowe w perspektywie współczesności

Istotą współczesnej wielokulturowości nie jest występowanie wielu różnych kultur „obok siebie”, „oddzielnie”, ale przeciwnie – nakładanie się tych kultur, tak by tworzyły się międzykultury i różnego typu pogranicza.

Miłosierdzie i miłość społeczna

Każdy człowiek, będąc poddany miłosierdziu Bożemu, zobowiązany jest też do obdarowywania nim innych.

Logika przekonań społecznych

Przekonania społeczne to jedno z fundamentalnych pojęć pozwalających zrozumieć działania ludzkie i zjawiska społeczne. Rozprawa Pawła Matuszewskiego stanowi próbę socjologicznego wyjaśnienia tego, w jaki sposób owe przekonania społeczne się tworzą.

Szybkość w kulturze

Publikacja stanowi z jednej strony przykład refleksji teoretycznej nad prymatem paradygmatu szybkości we współczesnej kulturze i życiu codziennym, z drugiej strony przynosi teksty-przykłady mierzenia się z paradoksami szybkości i powolności oraz swoistej gry między tymi wymiarami.

WYDAWNICTWO

Działalność Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego ma już ponad sześćdziesięcioletnią tradycję. Wydawnictwo UKSW kontynuuje działalność Wydawnictwa ATK, które z Uczelnią związane było od 1954 roku, i publikuje dzieła naukowe: monografie, rozprawy doktorskie i habilitacyjne z zakresu teologii, filozofii, humanistyki, pedagogiki, nauk społecznych i prawa, a także nauk matematyczno-przyrodniczych i biologii.

Wydawane są także serie, wśród nich np. przekłady tekstów autorów starochrześcijańskich, czyli ojców Kościoła, przekłady tekstów średniowiecznych filozofów i teologów, studia biblijne, studia dogmatyczne, studia filozoficzne z zakresu filozofii przyrody.
Ponadto wydajemy prace zbiorowe, tomiki poezji, informatory, materiały pokonferencyjne i szczególnie pieczołowicie przygotowywane podręczniki – o tematyce obejmującej wszystkie dziedziny, w których Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego prowadzi badania naukowe oraz kształcenie.

W ofercie naszego Wydawnictwa znajduje się 16 tytułów czasopism naukowych. Są to kwartalniki, półroczniki oraz roczniki.

Wydawnictwo Naukowe UKSW uczestniczy w targach książki, sympozjach i konferencjach naukowych. W ramach akcji promocyjno-reklamowej organizuje wystawy nowości wydawniczych oraz spotkania z autorami.

Oficyna wydawnicza UKSW wciąż się rozwija i doskonali w technice wydawania książek. Dzięki temu jesteśmy laureatem nagród i wyróżnień, między innymi: Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Targów w Krakowie, FENIKS, Nagrody im. ks. Edwarda Pudełki.