Teologia
Grzegorz Łęcicki, Magdalena Butkiewicz, Piotr Drzewiecki, Dagmara Jaszewska, Film w perspektywie teologii mediów i edukacji medialnej
Joanna Dziurzyńska, pon., 04/23/2018 - 09:59Film stanowi niezwykle złożony i dynamiczny fenomen kulturowy. Krytyczna jego analiza, dokonywana z rozmaitych perspektyw naukowych, jest wciąż (o ile nie coraz bardziej) aktualnym wyzwaniem, szczególnie wobec postępującej od połowy XX wieku ekspansji cywilizacji wizualnej. Studia zawarte w niniejszym tomie ukazują rozmaite kierunki badawcze odnoszące się do filmu jako fenomenu medialnego, kulturowego i edukacyjnego.
Spis treści dostępny TUTAJCzytaj dalej
Kazanie a literatura dawniej i dzisiaj
Joanna Dziurzyńska, śr., 04/11/2018 - 11:17(red.) Jerzy Sikora, Jakub Jurkowski
____________________________
Jak literatura może pomóc kaznodziejstwu? Publikacja stara się uświadomić Czytelnikowi, że związki literatury z kaznodziejstwem są rozległe i ważne. Kazanie pojawia się w niej zarówno w odniesieniu do systemu językowego, gatunku, komunikacji, publiczności, jak również w szerszym kontekście kulturowym.
Spis treści dostępny TUTAJCzytaj dalej
Debaty UKSWordzkie cz. 2
Joanna Dziurzyńska, wt., 04/10/2018 - 13:34(red.) Magdalena Butkiewicz, Katarzyna Flader-Rzeszowska, Jarosław A. Sobkowiak
___________________________________________________
Bardzo ciekawy tom studiów poświęcony tzw. triadzie antropologicznej, czyli naturze, rozumowi i wolności, a poruszający najpierw istotne zagadnienia teologiczne, a mianowicie kwestię współczesnej apologii wiary. Zapis poszczególnych debat został uzupełniony artykułami naukowymi, znacznie pogłębiającymi poruszoną problematykę. Odmienna forma, odbiegająca od tradycyjnego sposobu akademickiego wykładu, czyni z tej publikacji tom niezwykle interesujący i oryginalny.
Spis treści dostępny TUTAJCzytaj dalej
ks. Leszek Misiarczyk, Ewangeliarz księżnej Anastazji
Joanna Dziurzyńska, czw., 04/05/2018 - 12:41Próba rekonstrukcji dziejów Ewangeliarza księżnej Anastazji, kodeksu stanowiącego najprawdopodobniej wotum księcia Bolesława Kędzierzawego za duszę żony Anastazji po jej śmierci w 1158 roku. Opracowanie zawiera nie tylko pieczołowicie odczytany z oryginału tekst ewangeliarza, ale także analizy paleograficzne, kodykologiczne i treściowe kodeksu, a także syntetyczne przedstawienie wniosków badań historyków sztuki nad okładką dzieła, łączącą cechy typowe dla ikonografii bizantyńskiej i te właściwe sztuce nadmozańskiej.
Spis treści dostępny TUTAJCzytaj dalej
ks. Stanisław Urbański, Mistyka przeżyciowa z obrazem mistyki studyjnej
Joanna Dziurzyńska, czw., 02/22/2018 - 10:26200 lat teologii uniwersyteckiej w Warszawie
Joanna Dziurzyńska, czw., 01/25/2018 - 09:18(red.) Magdalena Butkiewicz, Jakub Slawik, Jarosław A. Sobkowiak
____________________________________________________
Zamieszczone w tym tomie referaty opisują historie warszawskich wydziałów teologicznych oraz ich wzajemnych relacji, i to ze wszystkimi zawirowaniami dziejów, prezentują także najważniejszych badaczy, ich dorobek teologiczny oraz oferują refleksję nad przyszłością teologii w Polsce i na świecie. Książka jest owocem konferencji pod tym samym tytułem zorganizowanej przez UKSW i ChAT w Warszawie.
Spis treści dostępny TUTAJCzytaj dalej
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- …
- następna ›
- ostatnia »
