Il Volga nasce in Europa. Curzio Malaparte in Polonia e in Russia

SPIS TREŚCI

Tom Il Volga nasce in Europa”. Curzio Malaparte in Polonia e in Russia poświęcony jest polskim i rosyjskim kontekstom dzieła wielkiego włoskiego pisarza. W życiu i twórczości Curzia Malapartego Polska i Rosja zajmują szczególne miejsce. Malaparte kilkakrotnie przebywał zarówno w Warszawie, jak i w Moskwie i stał się świadkiem ważnych wydarzeń, takich jak Bitwa Warszawska w 1920 roku oraz późniejsze tragiczne czasy II wojny światowej. Niektóre ze zgromadzonych w tomie artykułów dotyczą materiałów archiwalnych dotychczas niedrukowanych lub mało znanych. Inne dostarczają pogłębionej analizy recepcji twórczości pisarza w Polsce i w Rosji, począwszy od pierwszych przekładów, skończywszy zaś na niedawnym spektaklu Krystiana Lupy Capri – wyspa uciekinierów, zainspirowanym powieściami Kaputt i Skóra. Autorzy artykułów: Beatrice Baglivo, Onofrio Bellifemine, Luca Bernardini, Raoul Bruni, Carla Maria Giacobbe, Anita Kłos, Jacek Kopciński, Agnieszka Liszka-Drążkiewicz, Giovanni Maccari, Ewa Nicewicz-Staszowska, Aleksandra Piekarniak, Małgorzata Ślarzyńska.

Seria wydawnicza Biblioteca Italiana redagowana przez zespół badaczy związanych z Katedrą Języka i Kultury Włoch Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie obejmuje zeszyty jedno- i wielotematyczne, w tym tomy pokonferencyjne, poświęcone wielorakim zagadnieniom związanym z kulturą Półwyspu Apenińskiego. Adresatami serii są wszyscy zainteresowani językiem, literaturą i historią Włoch, a także polsko-włoskimi kontaktami kulturowymi.
La collezione Biblioteca Italiana, nata all’interno dell’Istituto di Lingua e Cultura. Italiana dell’Università Cardinale Stefan Wyszyński di Varsavia, comprende monografie, miscellanee, atti di convegni dedicati a molteplici aspetti inerenti alla cultura della penisola. Si rivolge a chiunque abbia fra i suoi interessi la lingua, la letteratura e la storia dell’Italia, nonché le relazioni culturali italo-polacche.

I/64

red. Raoul Bruni, Leonardo Masi, Małgorzata Ślarzyńska