• Nowy
zoom_in
keyboard_arrow_left keyboard_arrow_right

De Facto States in the Post-Soviet Space

40,00 zł
Brutto
Ilość

 

szyfrowane połączenie SSL

 

tania wysyłka

 

możliwość zwrotu

De facto States in the Post-Soviet Space. The Cases of Abkhazia and South Ossetia
Spis treści

Przedmiotem monografii są tzw. państwa de facto na obszarze postsowieckim. Od początku lat 90. XX w. jednostki geopolityczne takie jak Abchazja, Osetia Południowa, Górski Karabach i Naddniestrze funkcjonują niezależnie od państw macierzystych, aczkolwiek państwa macierzyste utrzymują, że owe jednostki geopolityczne nadal pozostają ich integralną częścią. Problematyka powstawania i upadku państw, ich uznania lub nieuznania przez inne państwa oraz funkcjonowania państw nieuznanych stanowi poważne wyzwanie dla społeczności międzynarodowej. Analizowane przez autora zagadnienia mają charakter  interdyscyplinarny, ponieważ dotyczą nie tylko nauk o polityce, ale także stosunków międzynarodowych, prawa międzynarodowego publicznego oraz nauk o bezpieczeństwie.
Celem monografii jest analiza procesu powstawania i funkcjonowania państw de facto oraz czynników zewnętrznych i wewnętrznych, które przyczyniają się do ich stabilności. Autor dąży do rozwiązania następujących zagadnień badawczych:
1. Czym jest państwo de facto i jakie są kluczowe elementy definicji tego pojęcia?
2. W jaki sposób można zdefiniować secesję i w jaki sposób secesja znajduje odzwierciedlenie w procesie powstawania państw de facto?
3. Co przyczyniło się do tego, że Abchazja i Osetia Południowa były w stanie przetrwać jako państwa de facto kilka dekad? Jakie są elementy ich stabilności?
W monografii autor wykorzystał niezwykle cenne wyniki badań terenowych, które przeprowadził podczas pobytu w Tbilisi (m.in. kwerendy biblioteczne i archiwalne ustrukturyzowane pogłębione wywiady eksperckie, w których wzięło udział 25 przedstawicieli władz Gruzji, Abchazji i Osetii Południowej, podmiotów uczestniczących w procesie pokojowym oraz ośrodków naukowych).

D/88
48 Przedmioty

Opis

Autor
Piotr Sieniawski
Rok wydania
2024
Język publikacji
Angielski
ISBN
978-83-8281-410-1
Liczba stron
412
Format
B5
Oprawa
miękka

Specyficzne kody