Sztuka interpretacji. Księga pamiątkowa w dwusetlecie urodzin Cypriana Norwida

block Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Sztukę interpretacji uznać należy za kluczową dla akademickich debat i rozwoju badań naukowych. Obejmuje ona bowiem wszystkie warstwy pracy filologicznej oraz różnorodne jej rozgałęzienia. Stanowi swego rodzaju spełnienie pracy badawczej i jednocześnie otwarcie na kolejne etapy poszukiwań wielowymiarowego sensu tekstu.
Dzieła tej miary, co utwory Cypriana Norwida wydają się nieskończone, a sztuka interpretacji wymaga dwojakiego rodzaju predyspozycji: pokory (bo dzieło niejednokrotnie przerasta dotychczasowe doświadczenia lektury i zapowiada złożony trud poszukiwań sensu) i odwagi (bo zachwyca, zatrzymuje na sobie myśl).
W sztuce interpretacji największym wyzwaniem jest sens, wpisany w tajemnicę tekstu, tajemnica zaś jest źródłem zachwytu i pragnienia rozpoznania prawdy kryjącej się w nakreślonych przez poetę znakach składających się na dzieło.
Niniejsza książka ma charakter jubileuszowy, jest wynikiem debaty akademickiej, która odbyła się w ramach konferencji naukowej pt. Urodziny Cypriana Norwida. O sztuce interpretacji dzieł pisarza zorganizowanej przez Katedrę Badań nad Polskim Romantyzmem i Twórczością Cypriana Norwida na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Ewa Szczeglacka-Pawłowska (red.nauk. tomu)
978-83-8281-358-6
twarda