• Nowy

Kobieta w obliczu wojny

Pracownia Badawcza Polskiego Pomiaru Postaw i Wartości (PPPiW) została erygowana w 2009 roku jako wydzielony, międzykatedralny zespół badawczy, będący częścią Instytutu Socjologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wpisała się tym samym w potrzebę kontynuowania i rozwoju akademickiej metodologii badań socjologicznych. Kluczową misją Pracowni jest systematyczny pomiar społeczeństwa polskiego oraz jego poszczególnych segmentów w oparciu o rygorystyczne procedury, gwarantujące wysoki poziom poprawności i wiarygodności gromadzonych danych oraz dokonywanych analiz. Przeprowadzane procesy badawcze bazują na metodach, technikach i narzędziach badań zarówno ilościowych, jak i jakościowych, na próbach reprezentatywnych oraz na pomiarach „wąskich”, obejmujących homogeniczne zbiorowości. Nawiązujący do tradycji AKT/UKSW profil tematyczny corocznie realizowanych projektów uzupełniany jest o problemy zasadnicze z perspektywy eksplorowania polskiego społeczeństwa w dynamice zmian. Zespół tworzą: ks. prof. dr hab. Sławomir H. Zaręba (kierownik Pracowni), dr Martyna Kawińska (zastępca kierownika), dr Marcin Choczyński, dr Anna Linek, dr Wojciech Klimski, dr Olga Kotowska-Wójcik oraz dr Joanna Wróblewska-Skrzek. Seria publikacyjna PPPiW, która obecnie liczy 20 pozycji (w przygotowaniu jest kolejna), stanowi swoistą szkołę empirycznej socjologii dla studentów Instytutu Nauk Socjologicznych UKSW, którzy czynnie uczestniczą w zbieraniu i opracowaniu statystycznym danych ze wszystkich procesów badawczych. Oprócz przygotowywania publikacji postbadawczych, upowszechniających wyniki badań Zespół Pracowni organizuje również konferencje i sympozja, prezentując na bieżąco dane pochodzące z podjętych inicjatyw.

K/142

pod red.: Sławomira H. Zaręby, Mirosława Mejznera, Martyny Kawińskiej