Wychowawczo-społeczny wymiar pomocy dzieciom w Rwandzie. Program "adopcja serca" - pomiędzy doraźną pomocą a profesjonalnym...

Spis treści do pobrania

Rozprawa Z. Babickiego jest pierwszą próbą ukazania pomocowego programu „Adopcja Serca” w świetle teorii i koncepcji pedagogiki społecznej. Program ten stanowi niejako odpowiedź polskich pallotynów na dramatyczną sytuację dzieci po ludobójstwie na tle etnicznym, jakie dokonało się w Rwandzie w 1994 r. Początkowo inicjatywa skupiała się na dostarczaniu szybkiej pomocy humanitarnej: ratowaniu dzieci umierających z głodu, pozbawionych rodzin i domów, bez żadnych środków do życia, wycieńczonych chorobami. Z czasem taka forma udzielania doraźnej pomocy przekształciła się we wsparcie długookresowe i zyskała dodatkowe wymiary: wychowawczy, edukacyjny i formacyjny. Autor proponuje własny model pracy społecznej i socjalnej, który mógłby zostać wykorzystany także w procesie profesjonalizacji „Adopcji Serca”. Model ów łączy zdobycze nauki i pragmatyczne oraz funkcjonalne podejście do rozwiązywania problemów dzieci osieroconych, zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem z ewangelicznym przesłaniem miłości.

W/147

Zbigniew Babicki