Dwór królewski Jana Olbrachta w latach 1492-1501. Wykazy dworzan i familii dworskiej

Publikacja stanowi aneks do studium o dworze królewskim Jana Olbrachta z lat 1492–1501, będącego analizą materiału wydobytego z akt skarbowych oraz dokumentów królewskich z okresu panowania tego władcy. Materiał ten ukazuje kształtowanie się składu personalnego oraz funkcjonowanie jego dworu monarszego. W niniejszym aneksie znalazły się wykaz dworzan i familii dworskiej oraz – opracowane na podstawie ksiąg rachunkowych – obszerne zestawienia wydatków na personel dworski.

Agnieszka Nalewajek – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, adiunkt w Instytucie Historii Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, wcześniej związana z Instytutem Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, gdzie ukończyła studia magisterskie i doktorskie. Prowadzi badania nad piśmiennictwem w okresie późnego średniowiecza i wczesnej epoki nowożytnej w Polsce. Autorka rozprawy Dokument w „Rocznikach” Jana Długosza. Zajmuje się też problematyką dworu monarszego w XV i XVI wieku oraz rodami szlacheckimi. Dużo uwagi poświęca naukom pomocniczym historii.

D/83

Agnieszka Nalewajek