Latin and medicine. New perspectives

Table of contents / Spis treści

The present published volume is a testimony of  a university debate which began just before the COVID 19 pandemic with the conference “Latin in Medicine” (LIM) that took place on October 14–16, 2019 and was organized by the Institute of Classical Philology and Cultural Studies in cooperation with Collegium Medicum of the Cardinal Stefan Wyszyński University in Warsaw and with the International Association of Slavic Neolatinists (Societas Studiis Slavo-Latinis provehendis) based in Bratislava with its president Svorad Zavarský and vice-president Beata Gaj.
Due to the pandemic time and then lack of financial resources as well as the war in Ukraine, the articles written in this time haven’t been published. However, during those four years correspondence regarding conference topics was exchanged, and new researchers joined the discussion. The basic matters were topics in the field of both the humanities and the history of medicine, which were not discussed at all in the Polish or even worldwide history of medicine, and in the field of New Latin studies regarding the texts related to medicine. This publication is therefore a unique academic project – a record of several years of research contacts and cooperation, as well as a discourse on humanities-Latin-medical topics, which, initiated a few years ago, is still gaining new voices.

Publikowany tom jest świadectwem debaty uniwersyteckiej, która rozpoczęła się tuż przed pandemią COVID 19 konferencją „Łacina w medycynie” (LIM) zorganizowaną w dniach 14 – 16 października 2019 roku przez Instytut Filologii Klasycznej i Kulturoznawstwa we współpracy z Collegium Medicum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Neolatynistów Słowiańskich (Societas Studiis Slavo-Latinis provehendis) z siedzibą w Bratysławie, którego prezesem jest Svorad Zavarský, a wiceprezesem Beata Gaj.
Ze względu na czas pandemii, a następnie brak środków finansowych, a także wojnę na Ukrainie, artykuły napisane w tym czasie nie zostały opublikowane. Jednak przez kolejne cztery lata wymieniana była korespondencja dotycząca tematów konferencji, a do dyskusji włączali się nowi badacze. Podstawowymi zagadnieniami były tematy z zakresu zarówno nauk humanistycznych, jak i historii medycyny, które nie były w ogóle poruszane w polskiej czy nawet światowej historii medycyny, a także z zakresu studiów nowołacińskich dotyczących tekstów związanych z medycyną. Niniejsza publikacja jest zatem unikatowym projektem naukowym – zapisem kilkuletnich kontaktów i współpracy badawczej, a także dyskursu na tematy humanistyczno-łacińsko-medyczne, który, zapoczątkowany kilka lat temu, wciąż zyskuje nowe głosy.

L/31

Beata Maria Gaj