zoom_in
keyboard_arrow_left keyboard_arrow_right

Splendor Personae. Święty Turybiusz biskup wędrowny

23,00 zł
Brutto
Ilość

 

szyfrowane połączenie SSL

 

tania wysyłka

 

możliwość zwrotu

Książka ks. Bogumiła Gacki MIC  Splendor Personae. Święty Turybiusz – biskup wędrowny jest pierwszą w Polsce monografią poświęconą tej postaci. Inspirację do jej powstania dały autorowi dwa sympozja: w Watykanie, zorganizowane w 1992 r. z inicjatywy św. Jana Pawła II w 500-lecie ewangelizacji Ameryki oraz w Limie w 2006 r. dla uczczenia 400-lecia śmierci św. Turybiusza.
Św. Turybiusz (1538–1606), urodził się w Mayorga w prowincji Léon w Hiszpanii. Ukończył studia humanistyczne i prawnicze na Uniwersytetach w Valladolid i Salamance, gdzie znalazł się pod wpływem słynnej szkoły prawa narodów. W 1578 został mianowany Arcybiskupem Limy. Jako biskup wędrowny ponad osiemnaście lat odwiedzał powierzone mu wspólnoty, umacniał prezbiterów, udzielał Sakramentu Chrztu i Bierzmowania. Zwoływał synody diecezjalne i prowincjalne, wydał Katechizm w języku hiszpańskim i dwóch językach indiańskich: keczua i ajmara. W 1591 po Soborze Trydenckim założył w Limie pierwsze Seminarium Duchowne w Ameryce. Zmarł w Santa Grande (Zaña) w Peru. W 1679 Innocenty XI beatyfikował abpa Turybiusza, Benedykt XIII kanonizował go w 1726. Jan Paweł II w 1983 ogłosił św. Turybiusza patronem Episkopatu Ameryki Łacińskiej.
Ks. prof. Bogumił Gacka studiował w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Uniwersytecie Bostońskim i Uniwersytecie Harvarda. Jest specjalistą w dziedzinie teologii dogmatycznej oraz personalizmu amerykańskiego i europejskiego; kierownikiem Katedry Personalizmu Chrześcijańskiego UKSW w Warszawie; prezesem Stowarzyszenia Naukowego Personalizm (Personalism Association).

Spis treści

S/617
67 Przedmioty

Opis

Autor
ks. Bogumił Gacka MIC
Rok wydania
2022
Język publikacji
Polski
ISBN
978-83-8281-213-8
Format
A5
Oprawa
miękka ze skrzydełkami

Specyficzne kody

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również: