Prymas - kanclerz - patron. Kardynał Stefan Wyszyński

SPIS TREÅšCI

Kardynał Stefan Wyszyński, mąż opatrznościowy dla Kościoła w Polsce, zdołał utrzymać jego jedność w czasach PRL, reprezentował go i nieugięcie bronił. Mianowany kardynałem jeszcze przez Piusa XII, aresztowany, inwigilowany, krytykowany, pozostał nieugięty. Jednym z wymiarów jego posługi była także funkcja Wielkiego Kanclerza Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Dzięki niej Prymasowi Tysiąclecia udało się zachować niezależność uczelni od władz komunistycznych. Dziś jest patronem uniwersytetu będącego jej następcą. Książka stanowi próbę systematyzacji dziejów ATK na podstawie prymasowskich zapisów, listów, komunikatów, kazań, homilii, korespondencji oraz rozmów z władzami kościelnymi i państwowo-partyjnymi.

P/339

bp Andrzej F. Dziuba