Ku pokojowi z przyrodą, człowiekiem i Bogiem

Księga jubileuszowa dedykowana Księdzu Zbigniewowi Łepce z okazji 70. rocznicy urodzin

Dzieje nauki wiążą się z określonymi ośrodkami i środowiskami naukowymi. Jeśli jednak chce się do końca poznać ich wartość i znaczenie, nie można zapomnieć, że chodzi tu zawsze o dorobek konkretnych osób, które dany ośrodek czy środowisko naukowe tworzą. Tworzą zresztą nie tylko poprzez swoje badanie naukowe, poprzez konkretne osiągnięcia – także w dziedzinie dydaktyki, ale także poprzez swoją osobowość, poprzez – nie dający się do końca opisać – klimat, który sprawia, że ma się poczucie uczestnictwa w czymś, co przekracza ramy naukowego dyskursu.

Księga pamiątkowa jest wyrazem głębokiego przekonania, że zarówno w dziejach Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej, Centrum Ekologii i Ekofilozofii UKSW, jak również Towarzystwa Naukowego Franciszka Salezego osoba Księdza Profesora Zbigniewa Łepki, Jego badania naukowe, zawsze – niezależnie od dziedziny i przedmiotu badań – ukierunkowane są na odpowiedź na pytanie o istotę i naturę człowieka. Jego praca dydaktyczna, Jego w końcu obecność pośród nas i z nami, są nie tylko godne zauważenia, ale nade wszystko uznania i wdzięczności. Tym kierowali się Jego współpracownicy, inicjując powstanie tej księgi oraz zapraszając do jej współtworzenia dawnych uczniów i przyjaciół Księdza Profesora, a także filozofów – zwłaszcza ekofilozofów i antropologów - z innych ośrodków naukowych.

z recenzji prof. Jerzego Gocki SDB

K/137