Między perswazją a dialogiem. Intentio operis w perspektywie problematyki odbioru współczesnych tekstów kultury polskiej
szyfrowane połączenie SSL
tania wysyłka
możliwość zwrotu
Praca przybliża wybrane ujęcia perswazyjności i dialogiczności traktowanych jako cechy przekazu artystycznego oraz zawiera odwołanie do kilku interesujących case studies – interpretacji posiłkujących się tymi kategoriami. W obrębie refleksji nad dialogicznością na pierwszy plan wysuwa się analiza literaturoznawczych sporów o interpretację i teorii odbiorcy „wpisanego” w tekst oraz – w szczególny sposób – koncepcja polifoniczności Michaiła Bachtina. Omówieniu problematyki perswazyjności towarzyszą rozważania na temat relacji, w jakie wchodzi ona z kategoriami pokrewnymi – retoryką, propagandą, manipulacją. Przywołane zostają wybrane ujęcia perswazji na gruncie literaturoznawstwa, językoznawstwa, badań nad mediami, psychologii, homiletyki i innych dyscyplin humanistycznych.
Punkt wyjścia podjętych przez autorkę badań stanowi pytanie o to, w jakim stopniu określona struktura artystyczna ustanawia swojego odbiorcę jako aktywny podmiot, twórczy element tekstowej komunikacji, partnera dialogu, w jakim zaś czyni go jedynie biernym realizatorem ściśle zaprogramowanej roli.
Dobór materiału artystycznego poddanego w książce analizie i interpretacji wiąże się z trzema kryteriami. Po pierwsze – z wyrazistością przejawiania się w tekście danych typów perswazyjności i dialogiczności, umożliwiającą podkreślenie nieoczywistości granicy między nimi. Po drugie – w niektórych wypadkach – z ujawniającym się w toku badania recepcji dzieł odbiorczym brakiem reakcji na wpisaną w teksty perswazyjność. Po trzecie – z tematem, którego wszystkie wybrane utwory dotykają, a mianowicie z rozmaicie w nich przedstawianą, przywoływaną i konstruowaną polskością. Refleksja nad rozumieniem tego szerokiego pojęcia, nad sposobami jego kreowania i obrazowania w dziełach artystycznych odsyła do problematyki tożsamości kulturowej, jej aksjologicznego charakteru oraz stereotypowego ujmowania specyfiki społeczeństwa polskiego. Przedmiot analizy stanowią utwory powstałe w Polsce po roku 1989.
Opis
- Autor
- Dorota Dąbrowska
- Rok wydania
- 2021
- Język publikacji
- Polski
- ISBN
- 978-83-8281-004-2
- Liczba stron
- 310
- Format
- B5
- Oprawa
- miękka