zoom_in
keyboard_arrow_left keyboard_arrow_right

Magiczne Oświecenie

35,00 zł
Brutto

Dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego zaprasza na spotkanie autorskie dr. hab. Jana Zielińskiego z okazji wydania książki „Magiczne Oświecenie”, jakie odbędzie się 20 października 2022 r., o godz. 18 w Café Muzeum w ratuszu przy Rynku w Ostrowie Wielkopolskim. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Serdecznie zapraszamy. Szczegóły w linku:

https://rynek-ksiazki.pl/aktualnosci/magiczne-oswiecenie-jana-zielinskiego/

-->
Ilość

 

szyfrowane połączenie SSL

 

tania wysyłka

 

możliwość zwrotu

SPIS TREŚCI

Autor, po latach zajmowania się Młodą Polską, literaturą współczesną i pisarzami romantycznymi, wkracza na historycznoliteracki grunt Oświecenia. Oryginalność swojego spojrzenia zaznacza już w tytule książki, odkładając mędrca szkiełko i oko na rzecz swobodnej eksploracji tekstów i ich interpretacji. Podąża za tymi, którzy w ciągu ostatnich dwustu pięćdziesięciu lat łamali stereotyp Oświecenia. Czerpie z ich dorobku, proponując kilka „punktowych oświetleń, nie kusząc się żadną miarą o usystematyzowany wykład historiozoficzny”. Jak zauważają recenzenci, Zieliński posługuje się mikrohistorią, by „przez mikroszczegół , element śladowy, doprowadzić odbiorcę do syntetycznej, wyjaśniającej całość konkluzji: szarabany, marionetki, futerał szabli cara, figury woskowe są tutaj jakby śnieżnymi kulami, które z wolna porywają lawinę”. Błyskotliwa erudycja autora rozsmakowuje czytelnika w lekturze, lecz również wymaga od niego wiedzy, uwagi i czasu.

Przewodnikiem literackim zbioru jest – podjęta pod znakiem Rousseau – znana w Europie relacja z podróży dwóch młodych polskich magnatów, braci Mniszech, do górzystych rejonów kantonu Neuchâtel w roku 1764. Szwajcarski wątek książki przenika do współczesności, ponieważ „Magiczne Oświecenie” zostało zainspirowane cyklem wykładów Autora, jakie wygłosił kilka lat temu na uniwersytecie we Fryburgu. Refleksjom zatytułowanym „Między sarmatyzmem a Oświeceniem. Kultura polska wieku XVIII” towarzyszyły publikowane w rozproszeniu eseje i artykuły, które zebrano w niniejszej książce.

M/126
72 Przedmioty

Opis

Autor
Jan Zieliński
Rok wydania
2022
Język publikacji
Polski
ISBN
978-83-8281-107-0
Liczba stron
482
Format
A5
Oprawa
miękka

Specyficzne kody

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również: